AUSTRALIA’S BEST NAIL ARTISTS CROWNED IN GLOBALLY RECOGNISED COMPETITION

28 Aug 2017

Nailympia Australia has announced its 2017 winners following a thrilling series of competitions at leading professional beauty event, Beauty Expo Australia, held over the weekend at the International Convention Centre Sydney (ICC).

The Australian leg of the Nailympia competition, now in its fourth year, is hosted at Beauty Expo Australia in association with Nailympia London and provides a worldwide platform for nail competitors.

The category winners, selected across three divisions, were announced following a rigorous judging process from an international panel, which included the organiser of Nailympia London and co-founder of Scratch magazine, Alex Fox.

Alongside international coverage in Scratch magazine, the winners receive generous prizes from Emendee, the world’s leading manufacturer of dust and vapour extraction workstations for nail technicians and salons; prominent nail brand, OPI; and The Daylight Company, which provides high-quality lighting systems.

Beauty Expo Australia is proud to host Nailympia Australia once again in 2017, providing Australian nail technicians and artists the chance to be recognised on the world stage.

Beauty Expo Australia is the industry hub for beauty professionals, providing access to networking, independent education and the latest in products and innovations for professionals to see, sample and shop under one roof. www.beautyexpoaustralia.com.au

Nailympia Australia 2017 winners:

OVERALL CHAMPION OF CHAMPIONS

Kathy White

OVERALL DIVISION 1 CHAMPION

Mariah Zampech

OVERALL DIVISION 2 CHAMPION

Chantel Weir

OVERALL DIVISION 3 CHAMPION

Kathy White

SOAK OFF GEL POLISH

Division 1 winner - Eunjung Park

Division 2 winner - Phuong Tran

Division 3 winner - Genki Itou

TIPS & OVERLAY

Division 1 winner – Katey Laurenson

Division 2 winner – Naomi Mitchell

Division 3 winner – Mie Ohkochi

SALON NAILS (one hand)

Division 1 winner – Katey Laurenson

Division 2 winner – Naomi Mitchell

Division 3 winner – Madelene Wolf

STILETTO NAILS

Division 1 winner – Samantha Shahab

Division 2 winner – Natasha Langan

Division 3 winner – Genki Itou

REALITY NAIL ART

Division 1 winner – Melanie Fichera

Division 2 winner – Jerilee Fair

Division 3 winner – Miwa Breen

FANTASY NAIL ART

Division 1 winner – Natsumi Tanaki

Division 2 winner – Chantel Weir

Division 3 winner – Allison Baker

3D (Mixed Media)

Division 1 winner – Marie Imaoka

Division 2 winner – Ueno Yukiko

Division 3 winner – Mie Ohkochi

PHOTOGRAPHIC NAIL ART 2017 - Medieval Fantasy

Division 2 winner – Chantel Weir

Division 3 winner – Kathy White

SCULPTURED NAILS

Division 1 winner – Mariah Zampech

Division 2 winner – Naomi Mitchell

Division 3 winner – Mie Ohkochi

OPENING TIMES
Saturday 8 September 2018 10am - 5pm
Sunday 9 September 2018 9am - 5pm

VENUE
International Convention Centre Sydney
(ICC Sydney)
Darling Harbour, Sydney NSW 2000 

We use cookies to operate this website and to improve its usability. Full details of what cookies are, why we use them and how you can manage them can be found by reading our Privacy & Cookies page. Please note that by using this site you are consenting to the use of cookies.